do kasy suma: 0,00 zł

Kalendarz rozwoju dziecka. Jak rozwija się noworodek przez pierwsze tygodnie życia?

0
Kalendarz rozwoju dziecka. Jak rozwija się noworodek przez pierwsze tygodnie życia?

Pierwsze tygodnie życia są dla dziecka wyjątkowym okresem w jego rozwoju. Maleństwo nie jest jeszcze w pełni ukształtowane i kontynuuje nawyki znane z życia płodowego. Z tego też powodu pierwsze trzy miesiące po porodzie bywają nazywane czwartym trymestrem. Oczywistym jest, że sama ciąża w standardowych sytuacjach trwa 9 miesięcy, lecz odruchy i potrzeby noworodka są tak ściśle związane z warunkami, jakie miał zapewnione w brzuchu mamy, że warto stworzyć mu podobne otoczenie. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby wspierać prawidłowy rozwój malucha w pierwszych tygodniach życia i jakie akcesoria będą przydatne.

 

Rozwój noworodka w pierwszych tygodniach

Twoja pociecha w ciągu trzech miesięcy po porodzie przechodzi intensywne zmiany. Ten okres bywa zadziwiający i niekiedy przytłaczający dla świeżo upieczonych rodziców. Dobrze jest dać sobie czas na przywyknięcie do nowej sytuacji i poznanie się z maluszkiem. Dziecko dopiero adaptuje się do życia poza organizmem mamy – dużo śpi, jest mało aktywne i potrzebuje odtworzenia warunków, jakie znało do tej pory. W tym celu możesz zastosować metodę 5S, która polega na zaspokajaniu 5 potrzeb noworodka:

  • spowijanie – np. otulaczem lub rożkiem – ważne, aby materiał ściśle przylegał do ciała na podobieństwo tkanek w brzuchu matki,

  • stosowanie pozycji na boku lub brzuchu,

  • szumienie – przypomina mu dźwięki, jakie słyszało przez wody płodowe,

  • skokołysanie – bujanie rytmiczne jednostajnym ruchem w górę i w dół,

  • ssanie – bardzo ważne nie tylko ze względu na jedzenie, ale jako uspokajacz – z tego też powodu warto wybrać odpowiednią butelkę dla noworodka ze smoczkiem.

Jakie odruchy ma 3-tygodniowe dziecko

U 3-tygodniowego malucha zaobserwować można charakterystyczne odruchy. To normalne echa życia płodowego i znak prawidłowego rozwoju neurologicznego:

  • obracanie głowy w reakcji na dotknięcie policzka,

  • Moro – przestraszony maluch wyrzuca na boki rączki i nóżki,

  • silne zaciskanie rączki na przedmiocie włożonym w dłoń,

  • Babińskiego – naprężanie stopy po dotknięciu podbicia,

  • kroczenie – ruchy nóg przypominające chodzenie w momencie przystawienia do podłoża,

  • prostowanie ręki od strony, w którą maluch obraca głowę i jednoczesne podkurczanie przeciwnej,

  • ssanie np. palca położonego na podniebieniu.

Kontrastowe książeczki: jak widzi noworodek?

W początkowej fazie rozwoju dziecka ma ono bardzo ograniczone możliwości poznawcze. Noworodek potrafi skupić wzrok na odległość ok. 25 cm. Nie dostrzega jeszcze kolorów, a jedynie kontury i wyraziste zestawienia czerni, bieli i czerwieni. Z tego też powodu typowe rysunki i ilustracje są dla niego mało atrakcyjne. Idealnie sprawdzą się za to książeczki kontrastowe. Zostały opracowane na podstawie zdolności kognitywnych malucha, dzięki czemu przedstawione w nich obrazki mogą faktycznie zostać dostrzeżone.

ksiazeczki-kontrastowe

Jakie akcesoria przydadzą się na tym etapie?

W pierwszych tygodniach przydatne akcesoria to przede wszystkim produkty, które pomogą w realizacji potrzeb nowo narodzonego dziecka. Opierając się na metodzie 5S możemy wyszczególnić:

Warto również zaproponować maleństwu pierwsze zabawki, które będą dostosowane do jego wieku i umiejętności.

Zabawki dla niemowlaka – sprawdź ofertę!

W naszej ofercie znajdziesz wiele produktów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Powstały z myślą o możliwościach poznawczych i zdolnościach manualnych maluchów w wieku do kilku tygodni. Są atrakcyjne wizualnie, łatwe do chwycenia i utrzymania w małej dłoni. Wśród zabawek idealnych dla noworodka zwróć uwagę na te, które wspierają jego rozwój:

  • gryzaki – ukoją swędzące dziąsła i naturalną potrzebę ssania,

  • piłki sensoryczne – uwrażliwiają zmysł dotyku,

  • grzechotki – zachęcają do aktywności rączek,

  • zawieszki, karuzele i łuki – pomagają ćwiczyć skupianie wzroku,

  • maty edukacyjne – stwarzają bezpieczną przestrzeń do zabaw na podłodze.

Już wiesz, jak wspierać noworodka w rozwoju

Zapewnienie noworodkowi optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju to podstawowy obowiązek rodziców w pierwszych tygodniach życia dziecka. Skorzystaj z naszych porad i sprawdzonych akcesoriów, z którymi to zadanie stanie się prostsze. Ten okres bywa wymagający, ale jednocześnie daje wiele radości i satysfakcji. Dlatego też ułatw sobie codzienne obowiązki, aby móc w pełni cieszyć się tym niezwykłym czasem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium