do kasy suma: 0,00 zł
Co widzi Maluszek?

Co widzi Maluszek gdy opuści Mamy brzuszek?

 

Wzrok Maluszka wraz z przyjściem na świat jest bardzo niedoskonały. Trudno się temu dziwić, w końcu Maluszek przez 9 miesięcy mieszkał w przytulnym ale ciemnym brzuszku swojej Mamy. Do jego oczu nie dochodziły stymulujące bodźce, które mogłyby pomóc w rozwoju jego wzroku. Dlatego, aby pomóc Maluszkowi jak najszybciej odnaleźć się w naszym świecie, tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, aby jego wzrok mógł jak najszybciej się rozwinąć. Maluszek, w chwili urodzenia, najlepiej widzi z odległości 20 - 30 cm. Widzi 30 razy słabiej od dorosłych, jak przez zamgloną szybę. Nie rozróżnia kolorów, nie widzi głębi, ani nie dostrzega poruszających się przedmiotów.

Patrzy i nie wie co się dzieje, a bardzo chciałby coś zobaczyć!

 

Jak mu pomóc?

 

Jedyne co widzi to KONTRASTY – zestawienie koloru białego z czarnym lub czerwonym.

Nieco później Maluszek dostrzega kolor zielony i żółty, ale pod warunkiem, że występują w kontrastowych połączeniach, a przedmioty w tych kolorach są odpowiednio duże.

 

„Ponieważ w chwili urodzenia wzrok jest słabo rozwinięty, zwykle często traktowany jest z lekceważeniem. Niejednokrotnie ludzie nie starają się pokazywać dziecku ciekawych rzeczy tylko dlatego, że ono w ich mniemaniu, nie jest w stanie ich zobaczyć. Jest to jeden z najpoważniejszych błędów. Postnatalny rozwój wzroku uzależniony jest w ogromnym stopniu od czynników zewnętrznych, a zatem od stymulacji, jakiej jest poddawany. Ludzie są w stanie zobaczyć tylko to, czego dostrzegać się nauczyli i to w bardzo wczesnym dzieciństwie.” [„Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” Natalia Minge, Krzysztof Minge”].

 

Obrazując, gdyby zawiązać Maluszkowi oczy na pierwszy rok życia, stałby się niewidomy; gdyby pokazywać Maluszkowi przez ten okres tylko linie poziome, nie umiałby dostrzegać pionowych. Po prostu mózg usunie niepotrzebne połączenia nerwowe (odpowiadające za widzenie), bo nie stymulowane, nie będą mu potrzebne, a ich późniejsze odtworzenie jest już niemożliwe. Nasz wzrok rozwija się od urodzenia. Im mocniej stymulowany tym będzie lepszy na całe życie, tym mózg stworzy więcej połączeń, a więc lepiej się rozwinie.

  

Nasz Maluszek uczy się widzieć – patrząc. Sprawmy więc, aby miał na co popatrzeć, a jego radość z tego że „COŚ” widzi będzie ogromna 😊

 

Najlepsze zabawki dla Maluszka?

 

 Najlepsze dla Maluszka są kontrastowe zabawki. Najbardziej ucieszy go czarno-biała zabawka powieszona z boku łóżeczka. Idealnie sprawdzi się kontrastowa mata edukacyjna, na której można położyć Maluszka. Warto otaczać Maluszka czarno-białymi obrazkami i dekoracjami.

 „Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju widzenia dlatego trzeba zadbać o dostarczenie dziecku odpowiednich bodźców wzrokowych i pomagać mu w prawidłowym wykształceniu tego jakże ważnego zmysłu. Należy dostarczać dziecku bodźców, odpowiednich do jego możliwości widzenia i umiejętności poznawczych. Najlepszym na to sposobem jest dostarczanie dziecku zabawek zaprojektowanych z uwzględnieniem takich kombinacji kolorystycznych, które pomogą w rozwoju dojrzałości wzrokowej dziecka. Niemowlę lubi proste wzory, wyraźnie zaznaczone kontury, większe rozmiary i kolorystykę czarno-białą. Dlatego kupując zabawki, nie przesadź z ich intensywnym, kolorowym zabarwieniem. Mając taką wiedzę, możesz aktywnie wspierać wzrok maluszka. Kupuj zabawki, które mają prosty kształt i formę oraz są w kontrastowych kolorach. Duża jednokolorowa (lub np. biało-czarna) zabawka bardziej zaciekawi maluszka niż wielobarwny miś. Zabawki wieszaj raczej z boku łóżeczka niż na wprost małych oczek. Rodzice często kupują kolorowe zabawki, które nie są dobre dla dzieci na początku ich życia, ponieważ dzieci nie widzą ich wyraźnie”. [www.poradnikmamy.pl - Rozwój wzroku u dziecka - wywiad z dr nauk medycznych Bożeną Kociszewską-Najman - Ordynatorem Oddziału Neonatologii I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego] 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium