Otulacze bambusowe cieszą się od kilku lat sporą popularnością. Zyskały ją dzięki swoim zaletom i ciekawym właściwościom. Przyszli rodzice coraz częściej sięgają po otulacze kompletując wyprawkę. Warto jednak podkreślić, że nie jest to produkt tylko dla noworodka. Otulacz jest wielofunkcyjny i rośnie razem z dzieckiem.
W tym artykule opowiemy Wam czym tak naprawdę jest otulacz bambusowy, jakie ma zastosowanie, przyjrzymy się właściwościom tkaniny, z której został wykonany i podsumujemy jego zalety a także wady.
Charakterystyka otulacza bambusowego
Otulacz bambusowy to nic innego jak duża pieluszka. Najczęściej jest w kształcie kwadratu. Najpopularniejszy rozmiar to 120x120 cm, ale jak najbardziej może występować w innych rozmiarach. Otulacz bambusowy, jak sama nazwa wskazuje wykonany jest z tkaniny bambusowej. Na rynku są dostępne zarówno otulacze z tkaniny bamubsowej płaskiej (gładkiej, o ścisłym splocie) oraz z tkaniny tetrowej (popularnie - pieluszkowej). Tkanina ta może być zadrukowana jednostronnie lub być jednokolorowa. Rodzaj tkaniny bambusowej nie ma wpływu ani na zastosowanie otulacza ani tym bardziej na jego właściwości. Pełni jedynie funkcje estetyczne.
Zastosowanie otulacza bambusowego
Otulacz bambusowy może być wykorzystywany w naprawdę wielu sytuacjach i towarzyszy dzieciom przez wiele lat życia.
1. Otulacz dla noworodka
- jest produktem, którym w sposób niezawodny wyciszymy i ukoimy maluszka. Spowijając noworodka otulaczem, pozwalamy mu poczuć się bezpiecznie. Rączki i nóżki blisko ciała, niewielka przestrzeń, wszystko to przypomina, szczególnie kilkudniowemu maleństwu warunki, które zna z brzuszka Mamy i w których czuje się komfortowo. Dlatego dzieci rozdrażnione nadmierną ilością bodźców zewnętrznych najprościej ukołysać do snu właśnie spowite w otulaczu. Oczywiście im dziecko jest starsze, tym więcej swobody potrzebuje podczas snu i wtedy otulacz zmienia swoje zastosowanie,
- może pełnić funkcję prześcieradełka, – tkanina bambusowa z łatwością odprowadza wilgoć od skóry, zapobiegając np. przegrzaniu maluszka czy wystąpieniu potówek,
- być wyjątkowym delikatnym i cieniutki kocykiem. Jako kocyk sprawdza się szczególnie w upalne dni. Bambus daje poczucie chłodu. Przykrywając maluszka takim kocykiem zapewniamy mu komfort cieplny i spokojny sen,
- również latem otulacz może służyć nam jako okrycie do wózka czy fotelika samochodowego i chronić dziecko przed rażącym w oczy słońcem, ponieważ niektóre z otulaczy bambusowych mogą pochłaniać promienie UV. Pamiętajmy jednak aby okrywając otulaczem wózek czy fotelik zawsze zapewnić swobodny dopływ powietrza do maluszka,
- może stać się ulubioną przytulanką zasypianką. Tkaniny bambusowe świetnie pochłaniają zapachy. Między innymi zapach Mamy. Dlatego dzieci uwielbiają się do nich przytulać i zasypiać. Aby dziecku łatwiej było tulić ulubiony otulacz, możemy na jednym z rogów zawiązać duży węzeł. Uzyskamy wtedy sporych rozmiarów pacynkę :-),
- zarzucony na ramię może pełnić funkcję odbijaczka, możemy również użyć go jako podkład na przewijak – bambus jest materiałem z którego bardzo łatwo sprać wszelkie zabrudzenia nawet w niskich temperaturach.
2. Otulacz dla starszego dziecka
- to najlepszy kocyk mgiełka na upały,
- może posłużyć jako ręcznik bambusowy / kocyk plażowy – to prywatnie nasza ulubiona funkcja otulacza.
Bambus świetnie chłonie wilgoć, więc szybko osusza skórę dziecka i równie szybko schnie, więc błyskawicznie jest gotowy do ponownego użycia. Dodatkowo zajmuje wyjątkowo mało miejsca w walizce podróżnej czy torbie plażowej, a to potrafi być ogromną zaletą dla rodziców.
3. Otulacz dla Mamy
Z otulaczy bambusowych korzystają nie tylko dzieci, a o tym jak Mama może kreatywnie wykorzystać otulacz, przekonaliśmy się otrzymując liczne zdjęcia naszych klientów. Oto przykłady kilku wybranych zastosowań:
- na plaży jako pareo,
- chusta podczas karmienia - delikatny, przewiewny otulacz zapewni mamie dyskrecję podczas karmienia piersią,
- ręcznik / turban do osuszania włosów. Bambus wygładza strukturę włosa, osuszanie włosów tkaniną bambusową ułatwia rozczesywanie, ale też powoduje, że włosy są gładkie i wyglądają zdrowo. Kiedy więc nasze pociechy wyrosną ze swojego otulacza – my możemy dać mu drugie życie!
Właściwości otulaczy bambusowych
Omawiając zastosowanie otulaczy nie sposób było powołać się na kilka z licznych zalet otulaczy. Wszak jedno z drugim nierozerwalnie się łączy. Produkt nie miałaby tak szerokiego zastosowania, gdyby właśnie nie wspomniane wcześniej, ciekawe właściwości. Właściwości te wynikają oczywiście z zastosowanej tkaniny bambusowej. Po krótce omówimy każdą z zalet tej niezwykłej tkaniny.
- Delikatność – ciężko podważyć tę zaletę każdemu kto choć raz miał w ręku tekstylia wykonane z bambusa. Tkaniny bambusowe są wyjątkowo miękkie, lekkie, zwiewne, pięknie się układają. Często nazywamy je potocznie mgiełkami. A dlaczego takie są? Bo bambus jest wiskozą. Skrót 100% cv bambus oznacza, że jest to włókno celulozowe. Ale nie należy się tego absolutnie bać, bo tak naprawdę to właśnie wiskozie zawdzięczamy większość zalet.
- Higroskopijność - czyli zdolność do wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą. Tkaniny bambusowe świetnie chłoną wilgoć. Nawet do 60% lepiej niż bawełna. Dlaczego ta chłonność jest tak ważną i podkreślaną zaletą w produktach dla dzieci i niemowląt? Bo dzięki niej szybko osuszamy delikatną skórę dziecka bez potrzeby pocierania. Świetnie sprawdza się więc w przypadku ręczników bambusowych, ale ma też swoje zastosowanie w przypadku otulaczy. Aby zapewnić dziecku komfort cieplny podczas snu zarówno upalnym latem jak i chłodną zimową porą, potrzebna jest termoregulacja, a ta zależy właśnie od higroskopijności materiału. Płynnie więc przechodzimy do kolejnego punku.
- Termoregulacja – często widzimy w opisie produktu bambusowego że latem daje poczucie chłodu, natomiast zimą delikatnie ogrzewa. Brzmi trochę jak magia? Absolutnie magią nie jest. Cecha ta wzięła się tak naprawdę z silnych właściwości higroskopijnych tkanin bambusowych opisanych powyżej. A jak to właściwie działa?
Latem, kiedy jest bardzo gorąco, a dziecko naturalnie się poci, tkanina bambusowa bardzo szybko pochłaniania i odprowadza wilgoć ze skóry, powodując uczucie chłodu, zimą zaś bambus asymiluje wilgoć z otoczenia i nie dopuszcza jej do skóry dziecka powodując tym samym uczucie ciepła. - 3 x Anty - Antybakteryjność, antygrzybiczość, antyalergiczność. Nie przez przypadek wszystkie te trzy właściwości zabrałam w jeden punkt. Tkanina bambusowa nie uczula, wręcz łagodzi delikatne podrażnienia, sama w sobie nie powoduje żadnych alergii, a ten fakt naukowcy wiążą właśnie z antybakeryjnością jaką wykazuje bambus (roślina). Rosnący bambus posiada silne właściwości antygrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu świetnie radzi sobie z wszelkiego rodzaju bakteriami i pasożytami i w związku z tym nie wymaga stosowania sztucznych oprysków chemicznych w czasie uprawy. Podczas obróbki bambus niestety traci swoje zdolności samooczyszczania z bakterii i grzybów. Ale nadal pozostaje bezpieczny dla skóry i nie powoduje alergii.
- Ochrona przed UV – tkaniny bambusowe same w sobie nie posiadają żadnych właściwości chroniących przez promieniowaniem UV. W zasadzie nie wiadomo skąd wziął się ten pogląd i czemu jest tak często powielany. Właściwość tę można uzyskać poprzez naniesienie na tkaninę bambusową specjalnej apretury. Jeśli zależy nam akurat na tej właściwości bambusa, najlepiej upewnić się, że wybrany przez nas produkt faktycznie posiada te właściwości. Należy jednak pamiętać, że apretura ta jest spieralna. Oznacza to, że po około 50 praniach nie ma śladu po ochronie przed promieniami UV. Popularne jony srebra, czy właściwości anty-komarowe to również apretury. Po jaki czasie znikają? Najlepiej dopytać u producenta, ponieważ stosowane apretury mogą być różnej trwałości.
Listki | Peonie | Mio & Moo
Czy otulacz bambusowy posiada wady?
Otulacze bambusowe posiadają całą paletę zalet opisanych powyżej, ale nie są także zupełnie pozbawione wad. Rozważając zakup otulacza warto mieć świadomość wszystkich cech tego produktu.
- Tkaniny bambusowe ulegają zniszczeniu szybciej niż produkty wykonane z materiałów sztucznych. Bambus jest tkaniną naturalną, w pełni biodegradowalną, w związku z tym podczas użytkowania, wielokrotnego prania, szczególnie w wysokich temperaturach, może ulegać zniszczeniu szybciej niż inne materiały. Jeśli jednak będziemy postępować zgodnie z zaleceniami na metce, możemy cieszyć się naszym otulaczem przez wiele lat.
- Otulacz bardzo łatwo się gniecie – na szczęście , równie łatwo się go prasuje. Bambus lubi być prasowany w wysokich temperaturach. Możemy z powodzeniem używać żelazka z temperaturą nastawioną dla bawełny.
- Otulacz bambusowy może się skurczyć podczas prania – materiały bambusowe są bardzo kurczliwe i zdarza się, że materiał wyprany w zbyt wysokiej temperaturze skurczy się. Aby doprowadzić otulacz do pierwotnych rozmiarów, wystarczy go przeprasować po każdym wypraniu.
Skupiliśmy naszą uwagę na otulaczach bambusowych ponieważ wpisują się idealnie w nowe wyzwania które stoją przed branżą tekstylną. Dla nas otulacze są produktem przyszłości.
- są piękne w swej prostocie, a jednocześnie pozwalają na wiele zastosowań,
- są ekologiczne, bo uprawa bambusa nie ingeruje w środowisko naturalne. Bambus bardzo szybko rośnie, po ścięciu puszcza kolejne pędy, nie wymaga oprysków, pestycydów. Pochłania z atmosfery więcej dwutlenku węgla niż tradycyjny las,
- wpisują się w ideę minimalizmu – coraz bliższą wielu osobom. Zamiast otaczać się dziesiątkami produktów, chcemy kupować rzeczy, które naprawdę są nam potrzebne, które będą nam służyć na lata i które możemy wykorzystać na wiele sposobów.
Artykuł przygotowała: Bogumiła Węglarska – właściciel marki Camphora Studio
otulaczebambusowe.pl
Marka Camphora Studio jako jedna z pierwszych firm w Polsce już w 2012 roku rozpoczęła przygodę z tkaniną bambusową projektując innowacyjne bambusowe produkty dla niemowląt w tym otulacze z autorskimi wzorami.