do kasy suma: 0,00 zł

Jak bawić się z niemowlakiem - zabawy dla niemowląt w wieku od narodzin do 3 miesięcy.

0
Jak bawić się z niemowlakiem - zabawy dla niemowląt w wieku od narodzin do 3 miesięcy.

 

Noworodek najbardziej potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicami, przedłużenia warunków, które były mu znane, gdy był jeszcze w brzuszku mamy, dlatego uwielbia przytulanie, kołysanie i dotykanie. Nie szczędźmy mu czułości - to jedyny sposób by poczuł się bezpiecznie i mógł jednocześnie rozwijać swoje zmysły chłonąc informacje o świecie każdego dnia.

Jak bawić się z noworodkiem?

W pierwszych tygodniach życia najlepsza zabawa dla Maluszka to po prostu bliskie obcowanie z mamą i tatą.

 

1. PODPATRYWANIE. Maluszek uwielbia się Tobie przyglądać, obserwować Twoje miny, słuchać twojego głosu i bicia serca. Mów do niego jak najwięcej, nawiązuj kontakt wzrokowy, uśmiechaj się, wygłupiaj 😊

 

2. WSPÓLNY TANIEC. Możesz kołysać się z maluszkiem do muzyki, śpiewać mu, mruczeć. Maluszek znajdzie ukojenie, gdy będziesz trzymała go w chuście i nawet po prostu przechadzała się z nim po domu.

 

3. POPATRZ W LUSTRO. Dzieci uwielbiają inne twarze - pokazuj maluszkowi jego odbicie w lustrze. Na razie nie zrozumie kto się za nim kryje, ale na pewno zabawa bardzo mu się spodoba.

 

4. WIECZORNE SPACERY. Wychodź z dzieckiem jak najczęściej, nie tylko jak śpi. Pozwól dziecku słuchać muzyki natury: śpiewu ptaków, szelestu liści. Wychodź czasem na spacery wieczorem, gdy maluszka nie razi już słońce i może obserwować kształty drzew na tle nieba. To bardzo go zaciekawi.

 

5. MASAŻ i DOTYK. Dziecko nie panuje jeszcze nad swoim ciałem, często reaguje odruchem moro - pomóż mu rozluźnić mięśnie i poczuć odprężenie. Często masuj maluszka (warto zapoznać się z masażem shantala). Dotykaj nawet każdego paluszka u nogi – taki dotyk daje mu świadomość gdzie się kończy, a gdzie zaczyna jego ciało. W swojej obecności kładź Maluszka na brzuszku, jest to pozycja w której czuje się bezpieczniej i przyjemniej.

 

6. ZABAWA FAKTURAMI. Zapoznaj dziecko z różnymi materiałami i fakturami. Dotykaj dziecko różnymi kawałkami materiałów takimi jak: aksamit, futerko, plusz. Pomagaj dziecku otwierać paluszki dłoni przesuwając po nich różnymi materiałami. Takie zabawy zwiększają świadomość jego ciała i pokazują różnorodność odczuć.

 

7. ŚLEDZENIE PRZEDMIOTÓW. Dziecko uczy się śledzić przedmioty wzrokiem - przesuwaj powoli zabawkę w kontrastowych kolorach lub np. dobrze widoczny dziecku czarno-biały rysunek - trzymając go około 30 cm od twarzy dziecka.

 

8. CZARNO-BIAŁY ŚWIAT. Spraw, by otoczenie dziecka było ciekawe. Pokazuj dziecku widoczne dla niego czarno-białe obrazki - mobilizuje to jego wzrok i mózg do rozwoju. Warto pamiętać, że pierwsze obrazki powinny przedstawiać proste formy i być jak największe. Największy wybór kontrastowych i czarno-białych zabawek, książeczek znajdziecie w naszym sklepie www.okiemmaluszka.pl

 

9. CZĘŚCI CIAŁA. Przewijając czy ubierając niemowlę opowiadaj dziecku co robisz, jaką cześć ciała dotykasz, możesz wymyślić własny wierszyk na tą okazję np. „wyjmujemy nóżkę, zmieniamy pieluszkę". Możesz też śpiewać dziecku co umili jemu i tobie codzienne czynności.

 

10. RYMOWANKI. Niemowlę uwielbia jak się do niego mówi - używaj różnych głosów i innowacji. Wiele rymowanek można znaleźć w sieci, nam przypadła do gustu np. taka:

„Lata osa koło nosa.

Lata mucha koło ucha.

Lata bąk koło rąk.

Lecą ważki koło paszki.

Lata pszczoła koło czoła.

Lata mucha koło brzucha.

Lecą muszki koło nóżki.

Biegną mrówki koło główki.”

 

11. POCZUJ ZAPACH. W momencie narodzin zmysł węchu u dziecka jest wyjątkowo rozwinięty - pielęgnuj w nim tą umiejętność, dawaj mu do wąchania różne rzeczy np. kwiaty, produkty spożywcze, zioła i nazywaj je.

 

12. CIEMNO – JASNO. Gaś i zapalają z dzieckiem światło, baw się cieniami, zgaś wieczorem światło i używając latarki pokazuj dziecku zmieniające się punkty światła, delikatnie przesuwając światłem latarki po ścianie, pozwól dziecku śledzić światło.

 

13. ZMIENIAJ OTOCZENIE. Dzieci chcą chłonąc i chłonąć nowe rzeczy, szybko tracą zainteresowanie tymi samymi zabawkami czy otoczeniem. Pokazuj dziecku różne zabawki - różnie piszczące czy szeleszczące, zawieś mu przy łóżeczku kontrastowe obrazki i zmieniaj chociaż ich ułożenie, by jego otoczenie było ciekawe i stymulujące.

 

14. GRZECHOCZĄCA RĄCZKA. Załóż dziecku na rączkę lub nóżkę grzechotkę, co pomaga zrozumieć mu, że ma własne rączki, nóżki i pokazuje jak mogą się ruszać. Grzechotka na nóżce będzie dodatkowo zachęcać malucha, aby z czasem po nią sięgnąć, co bardzo wpływa na prawidłowy rozwój mięśni brzuszka. Grzechotki znajdziecie tutaj

 

15. ROZWÓJ MOWY. Już z niemowlakiem można ćwiczyć rozwój mowy. Nawiązuj z Maluszkiem kontakt wzrokowy i wymawiaj do niego na początku podstawowe samogłoski np. „aaaa”, „iiii”, „oooo”. Dziecko będzie obserwować z zaciekawieniem Twoją twarz, z czasem próbując Cię naśladować. Więcej o rozwoju mowy i ćwiczeniach z niemowlakami znajdziesz w dostępnej u nas książeczce: "Od zabawy do mówienia. Poradnik dla rodziców i logopedów" Książeczka jest niedroga i zdecydowanie warto ją mieć. Wnosi ogrom wiedzy.

 

16. MUZYKA KLASYCZNA. Maluszek rodzi się ze słuchem doskonałym, warto zadbać, aby ta zdolność nie zanikła. Muzyka klasyczna rozwija jego zmysł słuchu, wpływa pozytywnie na rozwój mózgu i inteligencję dziecka.

 

17. ZABAWY RUCHOWE. Kładź dziecko jak najczęściej na macie na podłodze. Zachęcaj go do obracania się w Twoją stronę, kładź go na brzuszku, a gdy leży na pleckach podawaj mu delikatnie zabawki z góry do obu rączek, ćwicz ruchy naprzemienne np. dotykając lewą rączką dziecka do jego prawego kolanka i odwrotnie. Zadbaj o prawidłową postawę dziecka odpowiednio go nosząc i przewijając. Temat bardzo obszerny. Jeśli jesteś ciekawy jaki wpływ ma pielęgnacja na postawę twojego maluszka, jakie wykonywać z nim ćwiczenia, jak wspierać jego rozwój ruchowy - zaglądaj na nasz blog – następny artykuł będzie poświęcony właśnie tym zagadnieniom.

 

Wszystkie zabawy wprowadzaj stopniowo, w miarę rozwoju dziecka i kończ zanim zobaczysz u dziecka oznaki zmęczenia lub niepokoju. W tym okresie dziecko najbardziej potrzebuje bliskości, obecności mamy i taty i spokoju. Zbyt dużo wrażeń może sprawić, że maluszkowi będzie ciężko wyciszyć się i spokojnie zasnąć.

Polecane w artykule książki i ciekawe poradniki związane z artykułem znajdziecie po tym linkiem: PORADNIKI DLA RODZICÓW

Piszcie, komentujcie, jesteśmy ciekawi, czy opisane przez nas zabawy przypadną Wam i Waszym Maluchom do gustu :)

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium