do kasy suma: 0,00 zł

Czy mogę zaszkodzić? Wpływ pielęgnacji na właściwy rozwój ruchowy niemowlęcia.

0
Czy mogę zaszkodzić? Wpływ pielęgnacji na właściwy rozwój ruchowy niemowlęcia.

Dziś trudny temat, ale niezmiernie ważny, temat z którym przychodzi Nam się zmierzyć, gdy w trakcie rozwoju dziecka coś zaczyna nas niepokoić. Być może, to co tu napiszę ustrzeże Waszego Maluszka przed nieprawidłowym rozwojem, a Wam rodzicom wskaże na co warto zwrócić uwagę, obserwując Swojego Malucha każdego dnia.

Na wstępie chciałam zaznaczyć, że piszę z perspektywy mamy, której przyszło zmagać się z rehabilitacją syna, która szukając odpowiedzi „dlaczego?”, „skąd?” i zgłębiając temat rozwoju ruchowego czuje się zobowiązana przekazać swoje spostrzeżenia dalej. Być może, to co tu napiszę ustrzeże Waszego Maluszka przed nieprawidłowym rozwojem, a Wam rodzicom wskaże na co warto zwrócić uwagę, obserwując Swojego Malucha każdego dnia.Ten artykuł jest dla każdego rodzica, ponieważ poprzez pielęgnację i obserwację dziecka mamy wpływ na nie każdego dnia.

Coraz więcej niemowląt trafia na rehabilitację - zastanawiamy się czym jest wzmożone/obniżone napięcie mięśniowe, wady postawy wśród dzieci stają się codziennością. Tłumaczymy to brakiem ruchu, rozwojem cywilizacyjnym, ewolucją, ciągłym siedzeniem, siedzeniem przed komputerem… oczywiście to wszystko ma wpływ, ale być może wady te wynikają z nieprawidłowości zaistniałych już w okresie niemowlęcym, w okresie kiedy wszystko się kształtuje, a kolejne sekwencje ruchów pozwalają dziecku w ciągu zaledwie jednego roku rozwinąć się na tyle by z leżącego, niepozornego Maluszka rozwinął się biegający mały łobuziak 😊

Niestety większość wyuczonych przez nas sposobów obchodzenia się z Maluszkiem (łatwych dla nas) ma niszczący wpływ na dynamikę ciała dziecka i osłabia jego prawidłowy rozwój mięśniowy. Tak więc co robić, aby wspomóc naturalny rozwój ruchowy dziecka i mu nie zaszkodzić? 

 

1. PODNOSZENIE I NOSZENIE NIEMOWLĄT. Dla nietrzymającego jeszcze główki niemowlaka najlepszą pozycją do trzymania na rękach jest „kołyska”, przy czym należy pamiętać, aby nasza ręka podtrzymywała główkę dziecka na wysokości potylicy, a nie karku! Powszechne noszenie dziecka pionowo, z odginającą się do tyłu główką jest dla jego rozwoju bardzo szkodliwe! Również podnoszenie dziecka do góry bezpośrednio z leżenia na pleckach powoduje odgięcie dziecka do tyłu i rujnuje jego dynamikę ciała. Mięśnie brzuszka i przodu tułowia tracą swoje prawidłowe napięcie – dziecko w późniejszych okresach w leżeniu na pleckach nie jest w stanie podciągać do góry nóżek, ma trudności z uzyskaniem wysokiego podporu i czworakowaniem, siedzi bardzo niestabilnie.

Taki sposób podnoszenia i pionowe noszenie dziecka z czasem kwalifikuje go do rehabilitacji…

 

W takim razie jak podnosić, jak nosić? Najbezpieczniej podnosić dziecko z leżenia na boczku, zawsze pamiętając o pozycji „fasolki” (zaokrąglonej pozycji dziecka), podtrzymywaniu pupki dziecka i główki nie powodując jej odgięcia do tyłu.

 Obrazują to np. poniższe filmy: 

 

 

 2. PRZEWIJANIE / UBIERANIE. Należy pamiętać, aby nie podnosić dziecka za nóżki czy pupkę do góry, nie naciągać ubranka poprzez wkładanie naszych rąk pod plecki dziecka. Należy przewijać i ubierać dziecko starając się obracać dziecko na boki. Obracanie dziecka należy wykonywać delikatnie przez miednicę, a nie np. pociągając dziecko za rączki.

 

 

3. KĄPIEL. Należy obchodzić się z Maluszkiem delikatnie, dbać o odpowiednie podtrzymywanie główki, „fasolkowy” układ ciała dziecka, a czynności związane z rozbieraniem i ubieraniem dziecka wykonywać poprzez obracanie dziecka na boki.  

4. SPANIE / LEŻENIE. Nie należy szybko rezygnować z otulającego Maluszka becika i spowijania. Warto zwracać uwagę by dziecko w wózku, czy nosidełku było położone symetrycznie i układać je tak, by rączki miało blisko tułowia. By je czuło, widziało i miało w swojej mapie ciała. Dziecko nie czuje swojego ciała tak jak my…jeśli patrzy się cały czas w jedną stroną np. w prawo to widzi tylko prawą rączkę – lewa dla niego nie istnieje. Kładąc dziecko na pleckach warto np. podłożyć mu pod nóżki zwinięty kocyk czy wałeczek, starać się by dziecko zawsze było w pozycji zaokraglonej… by nie miało możliwości odginania się do tyłu. Jeśli dziecko śpi na boczku, warto położyć za nim zwinięty kocyk i przysunąć dziecko bliżej szczebelków, aby nie miało możliwości nadmiernego odginania główki do tyłu.

                                                                             

 

5. ZABAWA. Wspólna zabawa z dzieckiem daje nam wiele radości. Warto zadbać by była również atrakcyjna da dziecka i wspierała jego rozwój. Możemy np.:

- zachęcać dziecko do unoszenia obu rączek do zabawek, podawać dziecku zabawki z góry, pozwolić dziecku swobodnie ich dotykać, nigdy nie ciągnąć czy szarpiąc za zabawki,

- kłaść dziecko na brzuszku na dużej piłce i mocno trzymając kołysać delikatnie na boki, do przodu i do tylu, co rozwija zmysł równowagi i układ przedsionkowy,

- ćwiczyć ruch naprzemienny łącząc np. lewe kolanko z prawą ręką i odwrotnie,

- głaskać rączki dziecka i sprawiać, żeby otwierały się jak najczęściej,

- kłaść Maluszka często na brzuszku, by mógł ćwiczyć mięśnie i unosić główkę, ale aby odciążyć napinające się zbytnio mięśnie karku i pleców, warto położyć dziecku pod ramiona wałeczek zrobiony np. ze zwiniętego kocyka,  

 

- usiąść ze zgiętymi kolanami, położyć na nich przodem do siebie dziecko i bawić się w tej pozycji,

- wspomagać rozwój ruchowy dziecka na każdym etapie, starając się zachęcać dziecko do właściwej aktywności,

- wspomagać naukę raczkowania np. zachęcając dziecko do wspinania się na poduchy i małe przeszkody,   

 

NIEPRAWIDŁOWE SYMPTOMY:

 

Na co zwracać uwagę, co powinno nas zaniepokoić:

 

- nadmierne odginanie główki dziecka do tyłu, np. podczas spania na boku;

- niesymetryczne układanie się dziecka podczas leżenia na plecach, np.: ciągłe ustawianie główki w jedną stronę, mniejsza aktywność np. jednej z rączek;

- brak zabawy nóżkami – dziecko nie unosi nóżek do góry i nie bawi się nimi rączkami;

- mocne zaciskanie piąstek i paluszków u nóg;

- niesymetryczne pełzanie, np. odpychanie się tylko jedną nogą;

- brak odpychania się dziecka rękami od podłogi w celu ćwiczenia podporu;

- silne garbienie się dziecka podczas siadu;

- „wymyślanie przez dziecka” nieprawidłowych sposobów przemieszczania np. czołganie się; „jeżdżenie” na pupie -dziecko nie ma dobrych wzorców ruchowych i próbuje znaleźć inny sposób, co nie powinno być lekceważone;

- brak raczkowania, które wykształca ruch naprzemienny i ma ogromny wpływ na rozwój mózgu i dalsze efekty w nauce;

- wstawanie zawsze z jednej nogi.

 

Należy zwracać uwagę na „symetryczny rozwój dziecka”, czy tak samo aktywna jest prawa nóżka/rączka co lewa, czy dziecko wyciąga do góry rączki i nóżki, czy osiąga kolejne etapy rozwoju w określonych widełkach czasowych. Często ignorujemy (bądź wynika to z niewiedzy) niewłaściwe symptomy u dziecka, kierując się powszechnie błędną myślą „ a, z czasem się wyrówna”. Na nasze oko może się wyrówna, ale niewłaściwie utrwalone wzorce ruchowe dziecka i tak dadzą o sobie znać w przyszłości…

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości czy wszystko jest ok z rozwojem Waszego Malucha, warto skorzystać z porady dobrego rehabilitanta. Odpowiednimi ćwiczeniami można skorygować złe wzorce ruchowe dziecka i warto to zrobić póki nie są jeszcze silnie utrwalone. Czasem wystarczy mała podpowiedź rehabilitanta i już mamy rozwiązanie! Warto starać się, aby dziecko nie omijało etapu raczkowania, a poprzez ćwiczenia każde dziecko można tego nauczyć.

I jeszcze jedno… nie przyspieszać rozwoju, nie sadzać dziecka, nie stawiać, nie prowadzać, nie dawać robić tego innym… jeśli nie robi tego sam, znaczy że jego mięśnie nie są na to gotowe… a my możemy mu tylko zaszkodzić… i jako mądrzy rodzice nie dawać się wciągnąć w „wyścigi rozwojowe dziecka” i „porównywanie” – „a bo on już chodzi, a nasz nie…to my mu w tym pomożemy”… Naprawdę, możemy tylko zaszkodzić….

Na koniec zachęcam do zgłębienia tematu. A wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony REHABILITACJA NIEMOWLĄT, którą przeszukując internet udało mi się przypadkiem znaleźć i która stała się moją „wyrocznią”, otworzyła mi oczy i wskazała na co zwracać uwagę w każdym momencie rozwoju ruchowego dziecka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium